Massachusetts State Shoot

2018 Trophy Winners

 

Official ATA Results

 

Bay State - Singles

Champ

Frank Sampson (24,25,25) 99

AA

Nancy Patterson (25) 98

A

Alan Harrington (24,25) 99

B

Robert Grammatic (25) 97

C

Peter Ross Farfaras 96

D

Walter Rebello (22,25) 92

 

Bay State - Handicap

Champ

Dean Marchetti 96
18-20 yds Jason Green 93
21-22 yds Brian Williams (22) 93
23-24 yds Peter Eaton (22,23) 88
25-27 yds Ron Pedro 90

 

Bay State - Doubles

Champ

Ron Pedro (49) 92

AA

Paul Donovan (48) 92

A

Frank Sampson 89

B

Nancy Patterson 91

C

Bruce Murphy 89

D

Jim Sweet 83

 

Bay State - HOA

Champ

Alfred Wright 278

 

16 Yard -- Preliminary Day (Open)

Champ

Jake Levin 100

AA

David Jewell (23) 99

A

Charlie Suffin (25,25) 98

B

Bob Cavanaugh 98

C

Steven Harsfald 99

D

Kevin Brodeur 98
Lady 1 Nancy Patterson 98

Lady 2

Joyce Morris 92

Junior

None -

Sub Jr.

None -
Junior Gold Joshua Buchiere 91
Sub Vet Dean Marchetti 99

Veteran

Stan Froncki 99

Sr. Veteran

Tom Hartranft 98

 

Handicap -- Preliminary Day (Open)

Champ

Ron Grammatic (23,24) 96

18-20 yds

Jim Giarrusso 95

21-22 yds

Bob Little 95

23-24 yds

Frank Culbertson (23,23) 96

25-27 yds

Jake Levin (25) 92

Lady 1

Michelle Archambeault 92
Lady 1 Joyce Morris 89

Junior

None -

Sub Jr.

None -
Junior Gold Joshua Buchiere 84
Sub Vet Ron Pedro (22) 96

Veteran

Richard Nihtila 94

Sr. Veteran

Jim Sweet 93

 

Doubles -- Preliminary Day (Open)

Champ

Rob Nihtila Jr. 97

AA

Paul Donovan 96

A

Frank Sampson (49) 94

B

John Ruggieri (47) 92

C

Mike Lombardy 94

D

Dan Gutt 90

Lady 1

Nancy Patterson 94
Lady 2 Joyce Morris 85

Junior

None -

Sub Jr.

None -
Junior Gold Joshua Buchiere 83
Sub Vet Ron Pedro 96

Veteran

David Murgatroy 95

Sr. Veteran

Dave Russell (40) 89

 

Singles Championship -- Resident

Champ

Rob Nihtila Jr. 199

Runner-Up

Steve Baglione (25) 195

AA

Ethan Harrington 194

A

Alan Hinz (23) 195

B

Vincent Farrell (24) 190

C

Jim Kubat (20) 191

D

Megan Wyson 183

Lady 1

Nancy Patterson 198

Lady 2

Cee Cee Anzaldi 186

Sub Junior

William Babincsak 191

Junior

Andrew Bradley 191

Junior Gold

Ned Stabnick 196

Sub Vet

Ed Archambeault 191

Veteran

Dick Nihtila (25,24) 192
Sr. Veteran Charles Battersby 196

 

Singles Championship -- Non-Resident

Champ

Richard Riebe (24) 197

Runner-Up

Ron Pedro (25) 196

AA

Antonio Lobo 196

A

Alan Bell (24) 196

B

Mark Poulin 194

C

Jim Giarrusso 194

D

Sam Giles 192

Lady 1

Noelle Feucht 187

Lady 2

Sue Smith 187

Sub Junior

Henry Florman 171

Junior

Andrew Cavanaugh 190

Junior Gold

Tyler Bell 187

Sub Vet

Dana Greatorex (23) 197

Veteran

Joe Wheeler 193

Sr. Veteran

Bob Cooper 192

 

Doubles Championship -- Resident

Champ

Rob Nihtila Jr. 97

Runner-Up

Alan Harrington (17) 93

AA

Paul Donovan 90

A

Ed Archambeault 93

B

Bill Asher 91

C

Matt Kanavos 91

D

Steve Lavanchy 86

Lady 1

Michelle Archambeault 90

Lady 2

Evelyn Kazen 80

Sub Junior

None -

Junior

Matthew Cartisser 92

Junior Gold

None -

Sub Vet

Tom Brooks 95

Veteran

Richard Nihtila 94

Sr. Veteran

John Troisi (15) 86

 

Doubles Championship -- Non-Resident

Champ

Jake Levin 97

Runner-Up

Alan Wright 95

AA

Greg Smith (flip) 94

A

Joe Wheeler 92

B

John Ruggieri 94

C

Mark Poulin 87

D

Dana Greatorex 82

Lady 1

Brittany Goodwin 79

Lady 2

Sue Smith 87

Sub Junior

Jameson Smith 75

Junior

Andrew Cavanaugh 67

Junior Gold

Joshua Buchiere 92

Sub Vet

Ron Pedro 95

Veteran

Dave Murgatory 93

Sr. Veteran

Bob Currier 85

 

Handicap Championship -- Resident

Champ

Roger Coimbra 96

Runner-Up

Bruce Costa 94

3rd

Bruce Murphy (24) 93

4th

Jim Kubat (20) 93

5th

Wayne Laferriere 92

6th

Brian Williams 92

18-20 yds

Keith Kelly 91

21-22 yds

Charlie Suffin 86

23-24 yds

Ethan Harrington 91

25-27 yds

Mark Giglio 91

Lady 1

Michelle Archambeault 90

Lady 2

Evelyn Kazen 83

Sub Junior

None -

Junior

Matthew Cartisser 91

Junior Gold

None -

Sub Vet

Tom Brooks 90

Veteran

Paul Kaknes 91

Sr. Veteran

Peter Morgavio 91

 

Handicap Championship -- Non-Resident

Champ

Mike Capozzi 93

Runner-Up

Mark Poulin 92

18-20 yds

Jason Green 91

21-22 yds

Mike Mannarelli 92

23-24 yds

Bob Cavanaugh 90

25-27 yds

Greg Smith 90

Lady 1

Noelle Feucht 81

Lady 2

Joyce Morris 87

Sub Junior

Jason Smith 84

Junior

Andrew Cavanaugh 92

Junior Gold

Joshua Buchiere 87

Sub Vet

Mike Sylvester 92

Veteran

Dave Murgatory 90

Sr. Veteran

Jim Sweet 90

 

All-Around -- Resident

Champion

Rob Nihtila Jr. 386

Runner-Up

Bruce Costa 378

AA Champ

Ethan Harrington 372

A Champ

Bruce Murphy 371

B Champ

Steve Lavanchy (flip) 358

C Champ

Paul Kaknes 362

D Champ

Walter Rebello 351

Lady 1

Michelle Archambeault 373

Lady 2

Evelyn Kazen 337

Sub Junior

None -

Junior

Matthew Cartisser 371

Junior Gold

None -

Sub Vet

Vincent Farrell 369

Veteran

Richard Nihtila 370

Sr. Veteran

Leonard Fauci 351

 

All-Around -- Non-Resident

Champ

Greg Smith 379

Runner-Up

Jake Levin (flip) 377

AA Champ

Leo Henriquez 372

A Champ

Felipe Garcia 377

B Champ

Mark Poulin 373

C Champ

Mike Sylvester 368

D Champ

Kevin Brodeur 336

Lady 1

Noelle Feucht 344

Lady 2

Sue Smith 356

Sub Junior

Jameson Smith 328

Junior

Andrew Cavanaugh 349

Junior Gold

Joshua Buchiere 356

Sub Vet

Ron Pedro 378

Veteran

Joe Wheeler 375

Sr. Veteran

Bob Currier 359

 

High Over All -- Resident

Champ

Michelle Archambeault

925

 

 

 

High Over All -- Open

Champ

Ron Pedro

944

 

Team Race -- Resident

Holbrook Sportsman's

1,845

 

MA State Shoot Honoree

Robert S. Nihtila Sr.

 

Eastern Zone Team -- Open

Rhode Island

1,849

 

 

MATA State Secretary, Jackie Heller will have unclaimed trophies available Saturday at the NH State Shoot.  If you will not be at that shoot, call 781-864-3744 to make other arrangements.