Massachusetts State Shoot

2019 Trophy Winners

 

Official ATA Results

 

Bay State - Singles

Champ

Alan Poor 100

AA

Frank Culbertson (24-24-25) 98

A

Mike Capozzi 99

B

Keith Kelly (forfeit) 97

C

Brian Williams 95

D

Ron Nelson 94

 

Bay State - Handicap

Champ

Rob Nihtila Jr. 98
18-20 yds Jackie Heller (forfeit) 96
21-22 yds Vince Ferrell 96
23-24 yds Richard Nihtila 95
25-27 yds Nancy Patterson 93

 

Bay State - Doubles

Champ

Rob Nihtila Jr. 99

AA

Paul Donovan 98

A

Jari Mannisto (50) 94

B

Richard Nihtila (46) 94

C

Kevin Portillo (43) 90

D

Jim Amitage (44) 81

 

Bay State - Doubles 400

Champ

Al Wright 100

AA

Rob Nihtila Jr. 97

A

Steve Baglione 96

B

Tom Hartranft 93

C

Steve Lavanchy (43) 91

D

Walter Rebello 87

 

Bay State - HOA

Champ

Rob Nihtila Jr. 392

 

16 Yard -- Preliminary Day (Open)

Champ

Al Wright 100

AA

Peter Eaton (25-25) 99

A

Matt Kanavos (25-25-25) 99

B

Walter Bristol 98

C

Frank Perman 97

D

Ron Nelson (24) 93
Lady 1 Nancy Patterson 96

Lady 2

Joyce Morris 96

Junior

Andrew Cavanagh 90

Sub Jr.

Jameson Smith 89
Junior Gold Josh Buchiere 92
Sub Vet Mark Giglio 99

Veteran

Stan Froncki 99

Sr. Veteran

Randy Gleason (24-23) 98

 

Handicap -- Preliminary Day (Open)

Champ

Dave Laliberte 96

19-20 yds

Roger Coimbra 93

21-22 yds

Jason Green 93

23-24 yds

Frank Culbertson 95

25-27 yds

Frank Cubelli 95

Lady 1

Michelle Archambeault 90
Lady 2 Sue Smith 90

Junior

Andrew Cavanagh 80

Sub Jr.

Jameson Smith 82
Junior Gold Josh Buchiere 82
Sub Vet Rick Minshull (24) 92

Veteran

James Bisson 94

Sr. Veteran

Phil Marrama 94

 

Doubles -- Preliminary Day (Open)

Champ

Rob Nihtila Jr (46) 97

AA

Paul Donovan (45) 97

A

Dave Wright 95

B

Peter Mastrogiovanni 96

C

Bill Asher (43) 89

D

Keith Kelly 87

Lady 1

Michelle Archambeault 93
Lady 2 Sue Smith (43) 82

Junior

Andrew Cavanagh 83

Sub Jr.

Jameson Smith 67
Junior Gold Josh Buchiere 89
Sub Vet Greg Smith 95

Veteran

Joe Wheeler 93

Sr. Veteran

John Troisi 97

 

Singles Championship -- Resident

Champ

Rob Nihtila Jr (25) 198

Runner-Up

Mike Lombardy (25) 196

AA

Paul Donovan 195

A

Ethan Harrington (23) 196

B

Justin Drybanski 194

C

Peter Early 188

D

Tom Monahan 180

Lady 1

Michelle Archambeault 191

Lady 2

CeeCee Anzaldi 183

Sub Junior

Cole Wilgus 178

Junior

Matt Cartisser 195

Junior Gold

Elliott Bruce (24) 187

Sub Vet

Mark Giglio 194

Veteran

Vince Farrell 198
Sr. Veteran Ray Ertel 197

 

Singles Championship -- Non-Resident

Champ

Peter Eaton 197

Runner-Up

Jason Green

196

AA

Al Wright 196

A

Steve Grady 195

B

Thad Blaisdell (24-25-24-25) 195

C

Dave Laliberte (22-25) 190

D

Ron Nelson 187

Lady 1

Noelle Feucht 187

Lady 2

Sue Smith 188

Sub Junior

Kyle Merrill 187

Junior

Thomas Gjelsvik 187

Junior Gold

Josh Buchiere 185

Sub Vet

Greg Smith 196

Veteran

Joe Wheeler 197

Sr. Veteran

Ken Tofferi (25) 194

 

Doubles Championship -- Resident

Champ

Matthew Cartisser (19) 95

Runner-Up

Rob Nihtila, Jr. (18) 95

AA

Paul Donovan 87

A

Alan Harrington (18) 92

B

Bruce Murphy 90

C

Don Sharron (15) 85

D

Bruce Costa 86

Lady 1

Michelle Archambeault 89

Lady 2

None -

Sub Junior

None -

Junior

Andrew MacMaster 71

Junior Gold

None -

Sub Vet

Tom Brooks 94

Veteran

Vincent Farrell 86

Sr. Veteran

Richard Nihtila 92

 

Doubles Championship -- Non-Resident

Champ

Al Wright 96

Runner-Up

Jari Manniston (forfeit) 94

AA

Leo Henriquez 94

A

John Ruggieri 92

B

Carl Breytenbach 93

C

Dave Laliberte 88

D

Stan Barone (flip) 85

Lady 1

Noelle Feucht 76

Lady 2

Sue Smith 81

Sub Junior

Jameson Smith 80

Junior

Andrew Cavanaugh 73

Junior Gold

Josh Buchiere 86

Sub Vet

Steve Szczechura 91

Veteran

Joe Wheeler 91

Sr. Veteran

Ken Toffer 92

 

Handicap Championship -- Resident

Champ

Wayne Laferriere 95

Runner-Up

David Wright (24) 93

3rd

Alan Harrington (18) 93

4th

Bob Platt (23) 92

5th

Bruce Murphy (21) 92

6th

Jim Kubat (22) 90

18-20 yds

Steve Harsfeld (21) 90

21-22 yds

Keith Kelly (20) 90

23-24 yds

Mike Caggiano (22) 89

25-27 yds

Nancy Patterson (21) 90

Lady 1

Michelle Archambeault 91

Lady 2

None -

Sub Junior

None -

Junior

Matt Cartisser 94

Junior Gold

None -

Sub Vet

Steve Petti 94

Veteran

Walter Bristol (24-21-25) 93

Sr. Veteran

Larry Colleton 91

 

Handicap Championship -- Non-Resident

Champ

Steve Grady 95

Runner-Up

Josh Green 92

18-20 yds

Kevin Brodeur 91

21-22 yds

Jack Cannon (24) 91

23-24 yds

Steve Stella 91

25-27 yds

Felipe Garcia (flip) 92

Lady 1

Noelle Feucht 84

Lady 2

Edith Allyn Page 87

Sub Junior

Jameson Smith 85

Junior

Andrew Cavanagh 91

Junior Gold

Josh Buchiere 82

Sub Vet

Rick Minshull 93

Veteran

Richard Riebe 94

Sr. Veteran

Jim Sweet 91

 

All-Around -- Resident

Champion

Matt Cartisser 384

Runner-Up

Rob Nihtila, Jr. 383

AA Champ

David Wright 374

A Champ

Ethan Harrington 372

B Champ

Bruce Murphy 374

C Champ

Dan Grant 351

D Champ

Leonard Fauci 343

Lady 1

Michelle Archambeault 371

Lady 2

None -

Sub Junior

None -

Junior

Andrew MacMaster 322

Junior Gold

None -

Sub Vet

Alan Harrington 375

Veteran

Walter Bristol 368

Sr. Veteran

Dick Nihtila 372

 

All-Around -- Non-Resident

Champ

Al Wright 383

Runner-Up

Steve Stella 374

AA Champ

Ransom Schrom 371

A Champ

Jari Mannisto 371

B Champ

Carel Breytenbach 360

C Champ

Dave Laliberte 367

D Champ

Kevin Brodeur 357

Lady 1

Noelle Feucht 347

Lady 2

Sue Smith 355

Sub Junior

Jameson Smith 342

Junior

Andrew Cavanagh 335

Junior Gold

Josh Buchiere 353

Sub Vet

Greg Smith 368

Veteran

Joe Wheeler 377

Sr. Veteran

Ken Toffer 370

 

High Over All -- Resident

Champ

Rob Nihtila, Jr.

1,056

 

 

 

High Over All -- Open

Champ

Al Wright

1.056

 

Team Race -- Resident

Lowell Sportsman's Club

1,830

 

MA State Shoot Honoree

Dick Hewett

 

Eastern Zone Team -- Open

Massachusetts

1,877

 

 

MATA State Secretary, Jackie Heller will have unclaimed trophies available Saturday at the NH State Shoot.  If you will not be at that shoot, call 781-864-3744 to make other arrangements.